אוהבים את חמניות?
עזרו לנו להגיע ליתומים נוספים
יש מקום לחמניות בישראל »

"בצומת בין הוד השרון לכפר סבא, נהרג רוכב אופניים. הרוכב, בן 52 במותו, השאיר אחריו שלושה ילדים". הייתה הידיעה שפגשה את הדר קס בגיל 14 וסיפרה לה שאביה נהרג, שהיא הילדה שהושארה מאחור. מעבר לאובדן הטרגי והכאב המלווה פטירת הורה, הדר חוותה תחושת בדידות עצומה, ללא חברים בגילה שמבינים את ההתמודדות שלה וללא מערכת תמיכה מסודרת הנותנת מקום לאובדנה ותחושותיה בעקבותיו.

בשנת 2016, הצטרפה הדר לארגון LEAD, המסלול לפיתוח מנהיגות בישראל. בתמיכת הארגון הקימה הדר, בגיל 16 בלבד, את פרויקט חמניות (שלימים, הפך לעמותת חמניות), כל זאת מתוך הרצון שאף ילד לא יאלץ לחוות את אותה החוויה שחוותה ובשאיפה לספק מערכת תמיכה חברתית ורגשית לילדים ובני נוער יתומים. שמחפשים את המקום שלהם חזרה במציאות המורכבת שנכפתה עליהם.

זה המקום היחיד בו אני יכולה לספר על אבא שלי. אני יודעת שלא ישפטו אותי ויוכלו לדבר איתי על זה בלי בושה. פשוט מבינים אותי באמת כי אני לא היחידה שזה קרה לה כאן. חמניות זו המתנה שלי

(תלמה, בת 11, חניכה)

בשנת 2016 הוקם הסניף הראשון של העמותה בהוד השרון, עיר מגוריה של הדר. בשנת 2017 הוקם הסניף השני של העמותה על ידי נועה חן, אשר איבדה את אביה בגיל 4 בלבד. מתוך כאבה האישי נועה החליטה לייצר את התמיכה שהיא לא קיבלה.

עמותת חמניות

כיום העמותה מהווה בית ליתמות בישראל ומספקת שלושה מענים מרכזיים: מענה קהילתי, אשר במסגרתו פועלים חמישה סניפי פעילות, פרויקט תמיכה ביתומים בוגרים ותוכנית לגיל הרך, חקיקה ומיצוי זכויות – יצירת חקיקה ושינוי מדיניות, מיצוי זכויות עבור יתומים ומשפחותיהם, וכן מודעות והסברה – יוצרים מודעות ליתמות והשלכותיה ובעתיד נעביר מערכי הסברה אשר יתנו כלים לסביבת היתום.

חמניות במדיה החברתית